Dożynki po węgiersku

Dożynki po węgiersku.

We wrześniu nasz Zespół miał zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w wyjeździe na Węgry. Na zaproszenie towarzystwa polsko-węgierskiego gminy Suchy Las oraz burmistrza Tamási, braliśmy udział w tamtejszych dożynkach. Chludowian reprezentowała grupa Rajlender, czyli rodzice i dziadkowie oraz kapela w składzie: Karolina Kocik, Zdzisław Pruchniak i Miłosz Wojcieszak.

Podczas naszego pobytu pan Csaba Kelemen, burmistrz Regöly, miejscowości w której mieszkaliśmy, zapewniał nam wiele atrakcji. Zwiedzaliśmy m.in. położone nad Balatonem miasteczko Tihany, gdzie wszystko jest lawendowe: pola, lody a nawet samochody. W ciekawym muzeum i małej fabryczce zapoznaliśmy się z dawnym i obecnym procesem powstawania olejków, wód oraz mydeł.

Dla nas najważniejszy jednak był udział w dożynkach w Tamási . Mimo, iż w tym roku gościliśmy na kilku imprezach dożynkowych te okazały się inne niż w Polsce. W Tamási był jeden wieniec i to winogronowy, który prezentował sam Gospodarz czyli pan Ferenc Porga. Jak na dożynki i kraj południowy przystało, korowód był długi i kolorowy, z prezentacjami ulicznymi nie tylko zespołów tanecznych ale i sportowych. Nasz Zespół podczas parady zaprezentował tańce Górnego Śląska, a na scenę przebraliśmy się w kontusze, aby przedstawić Kurdesz – układ z polonezem i mazurem.

Wspomnienia wyjazdu, serdeczność i gościnność Węgrów pozostaną na długo w naszej pamięci.