Katarzynki – czyli kawalerowie też mają swoje Andrzejki!

7 października miała miejsce premiera, przygotowanego przez naszą choreograf – Renatę Banaszewską, spektaklu pt.: ” Katarzynki – czyli kawalerowie też maja swoje Andrzejki!”. Wzięliśmy na warsztat zapomnianą tradycję Katarzynek, czyli wieczoru kawalerskich wróżb.
Katarzynki – to polski zwyczaj świąteczny, obchodzony w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, czyli w nocy z 24/25 listopada. Ich pochodzenie nie jest do końca znane, jednak większość źródeł łączy je właśnie z wigilią św. Katarzyny – patronki cnotliwych kawalerów, pragnących poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. W wigilię św. Katarzyny, podobnie jak w Andrzejki, przypadał czas matrymonialnych wróżb, przeznaczonych jednak wyłącznie dla kawalerów.
Było radośnie, żywiołowo i z humorem. Połączenie dwóch grup tanecznych – dorosłej i młodzieżowej – sprawiło, że spektakl był zaskakujący, kolorowy, przepełniony młodzieńczym wigorem i zabawą.
Przygotowanie tego spektaklu sprawiło nam bardzo dużo przyjemności i mamy nadzieję, że będziemy mogli prezentować go widzom wiele razy.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

Fot. Weronika i Michał Ciślak