Międzynarodowe Pyrzyckie Spotkania z Folklorem

W dniach 28-29.06 braliśmy udział w 39 edycji festiwalu pod nazwą Międzynarodowe Pyrzyckie Spotkania z Folklorem.

Po drodze odwiedziliśmy Rugię, która za sprawą malowniczych zatok z wapiennymi klifami oraz kurortów z dziewiętnastowieczną, białą architekturą zaliczana jest do najpiękniejszych miejsc wybrzeża Morza Bałtyckiego.  Udaliśmy się również do stolicy Pomorza Zachodniego. Szczecin zaskoczył swoją urodą, mnóstwem zieleni, położeniem wśród niesamowitych akwenów wodnych, a także burzliwą historią.  Te dwa dni przygotowały nas do niezwykle aktywnego programu festiwalowego.

Wieczorem 28 czerwca dotarliśmy do Pyrzyc, aby wziąć udział w uroczystym otwarciu 39 Międzynarodowych Pyrzyckich Spotkań z Folklorem. Staropolskim zwyczajem stanęliśmy do poloneza wraz z blisko 500 tancerzami z różnych stron świata: Gruzji, Turcji, Łotwy, Czech, Ukrainy, Niemiec i Polski.

Następnego dnia prezentowaliśmy tradycyjne polskie tańce ludowe. Wzięliśmy udział w trzech koncertach. Nasz program rozpoczynaliśmy tańcami wielkopolskimi, by następnie zabrać publikę na Śląsk, w okolice Lublina, Rzeszowa i z przytupem zakończyć tańcząc kujawiaka z oberkiem! Publiczność reagowała bardzo żywo, nagradzając nas gromkimi brawami.

Po zmroku wszystkie Zespoły wzięły udział w uroczystym korowodzie z pochodniami, przemierzając ulice miasta z tańcem i śpiewem. Dla nas był to moment pożegnania z pyrzycką publicznością. Przepełnieni pozytywnymi wspomnieniami podróży i koncertów wróciliśmy szczęśliwi do domu.

To niesamowicie budujące, gdy widzi się tylu ludzi różnych narodowości i wyznań, będących w różnym wieku, których łączy miłość do tradycji, ludowej kultury i chęć dzielenia się tą pasją z innymi.