O nas

Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” rozpoczął swoją działalność jesienią 2000 roku, z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół w Chludowie (powiat poznański), pana Jarosława Krajewskiego.

Pierwszym choreografem i współtwórcą Zespołu był pan Kazimierz Brdęk, człowiek o bogatym doświadczeniu, ogromnej wiedzy, wybitny tancerz i choreograf, znawca i propagator folkloru, założyciel i długoletni współpracownik wielu zespołów folklorystycznych. „Chludowianom” oddał ostatnie 9 aktywnych lat swego życia.

Od 2009 roku kierownikiem Zespołu był Dariusz Nowik, choreograf i tancerz, solista Teatru Muzycznego w Poznaniu.

W latach 2010-2013 prowadziły go panie Renata Lis i Renata Banaszewska.

Obecnie o warsztat artystyczny Zespołu dbają:

  • Renata Banaszewska, choreograf z ponad 40-letnim doświadczeniem w pracy z zespołami ludowymi zarówno dziecięcymi, jak i dorosłymi, posiadająca niesamowitą wizję artystyczną i tworząca niezapomniane widowiska taneczno-wokalne
  • Tomasz Szarek, choreograf 2 grup tanecznych, wychowanek Zespołu
  • Weronika Ciślak, instruktor 3 najmłodszych grup tanecznych, wychowanka Zespołu

Tancerzom akompaniują: Andrzej Przybył i Zdzisław Pruchniak (akordeon), Adam Knobel (klarnet, dudy wielkopolskie i kozioł), Karolina Kocik (skrzypce).

O warsztat wokalny dba Elizaveta Maciejewska, absolwentka Konserwatorium Petersburskiego.

Przez ponad 20 lat działalności „Chludowianie” z małej, rodzinnej grupy, zmienili się w prężnie działający Zespół, liczący ponad 120 osób, tańczących w 7 grupach wiekowych: przedszkolnej (2 grupy), szkolnej (2 grupy), licealnej, studenckiej oraz grupie dorosłej.

Przy Zespole działa także:

  • chór „Cantus Familiaris” pod dyrekcją Łukasza Maciejewskiego, absolwenta wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie prof. J. Dzięcioła.
  • szkółka dudziarska prowadzona przez Adama Knobla i Karolinę Kocik, w której dzieci, młodzież i dorośli uczą się grać na dudach i skrzypcach podwiązanych.

W repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Chludowianie” znajdują się tańce narodowe: polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak. Prezentujemy liczne tańce i przyśpiewki regionalne, a także obrzędy i związane z nimi scenki: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie.
Zespół podróżuje po Polsce, poznając regiony i ich tradycje, reprezentując Wielkopolskę i zdobywając nagrody na festiwalach i przeglądach.
„Chludowianie” prezentują polski folklor i tradycje także poza granicami kraju. Zespół koncertował dotychczas m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoszech, Rosji, Austrii, Belgii, na Węgrzech, Litwie, Malcie, Ukrainie i Białorusi.
Tańczymy zarówno na dużych, jak i na kameralnych scenach, chętnie bierzemy udział w imprezach charytatywnych oraz wspieramy akcje przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Zespoł Pieśni i Tańca „Chludowianie” nie tylko promuje polski folklor w kraju i za granicą, ale prowadzi także szeroką działalność edukacyjną.

Od kilku lat jesteśmy organizatorem Chudowskich spotkań z folklorem, podczas których prowadzone są warsztaty sztuki ludowej, organizowane są koncerty zespołów ludowych krajowych i zagranicznych, prelekcje, gry i zabawy na ludowo. Główną ideą projektu jest propagowanie polskich tradycji, obyczajów i folkloru oraz uczenie otwartości na kultury innych krajów.

W latach 2019/2020 nagrany został cykl programów „Spotkania z tradycją”, który przybliża widzom polskie tradycje i zwyczaje oparte o rok kalendarzowy i kościelny.
Od 2021 realizujemy projekt „Folklor w przedszkolu”, w którym pokazujemy najmłodszym piękno polskich tańców, tradycji i strojów. Podczas cyklicznych spotkań przedszkolaki zapoznają się z kulturą ludową przedstawioną w przystępny dla nich sposób.

Zespół istnieje i stale się rozwija dzięki wsparciu finansowemu Gminy Suchy Las. Inwestycja w potencjał i talent mieszkańców, w szeroko pojętą kulturę, pielęgnowanie tradycji narodowych i lokalnych sprawia, że wzbogacamy i doskonalimy repertuar, prezentujemy się wspaniale w nowych strojach, zyskując doskonałe recenzje znawców folkloru.

Nasze funkcjonowanie w dużej mierze możliwe jest także dzięki rodzicom. To ich zaangażowanie pomaga nam realizować cele i realizować wiele projektów.