O nas

Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” rozpoczął działalność jesienią roku 2000, kiedy to ówczesny dyrektor Zespołu Szkół w Chludowie, Jarosław Krajewski, wpadł na pomysł stworzenia zespołu ludowego i dołożył wszelkich starań, by zamysł ten wcielić w życie. Pierwszym choreografem i współtwórcą Zespołu był pan Kazimierz Brdęk, człowiek o bogatym doświadczeniu, ogromnej wiedzy, wybitny tancerz i choreograf, znawca i propagator folkloru, założyciel i długoletni współpracownik wielu zespołów folklorystycznychW pracy z dziećmi i młodzieżą wykazywał ogromną cierpliwość, ucząc wytrwałości, zarażając radością w tańcu, dbając o każdy szczegół, dążąc do perfekcji wykonania. „Chludowianom” oddał ostatnie 9 aktywnych lat swego życia.

Od 2009 roku kierownikiem Zespołu był Dariusz Nowik, choreograf i tancerz, solista Teatru Muzycznego w Poznaniu. W latach 2010-2013 prowadziły go panie Renata Lis i Renata Banaszewska.
Aktualnie, ze względu na wielość grup i różnorodność dedykowanych im zajęć, skład kadry instruktorskiej bardzo się poszerzył:

Kierownictwo artystyczne ( i 3 grupy taneczne): Renata Banaszewska.

Instruktorzy tańca: Tomasz Szarek, Sara Marek (grupa przedszkolna), Monika Samolej (gimnastyka korekcyjna), Weronika Ciślak (asystentka)

Instruktorzy śpiewu: Elizavieta i Łukasz Maciejewscy

Akompaniament (również z kapelą): Andrzej Przybył i Łukasz Maciejewski
15 lat historii Zespołu to więcej niż połowa życia jego tancerzy! Spędziliśmy ten czas na ćwiczeniach, wspólnych wyjazdach szkoleniowych, koncertach, wielokrotnie uczestniczyliśmy w akcjach i imprezach charytatywnych, zawsze chętnie dzieląc się tym, czego się nauczyliśmy. Podróżowaliśmy po Polsce, poznając regiony i ich tradycje, reprezentując Wielkopolskę i zdobywając nagrody na festiwalach i przeglądach. Ruszyliśmy także poza granice kraju: do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoch, Rosji, Austrii, na Węgry, Litwę, Maltę, Ukrainę i Białoruś.

Zespół istnieje i stale się rozwija dzięki wsparciu finansowemu Gminy Suchy Las. Inwestycja w potencjał i talent mieszkańców, w szeroko pojętą kulturę, pielęgnowanie tradycji narodowych i lokalnych sprawia, że wzbogacamy i doskonalimy repertuar, prezentujemy się wspaniale w nowych strojach, zyskując doskonałe recenzje znawców folkloru.

W repertuarze „Chludowian” znajdują się tańce narodowe: polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak oraz tańce i przyśpiewki regionalne: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie, a także liczne obrzędy i związane z nimi scenki. Tańczymy zarówno na dużych jak i kameralnych scenach, chętnie bierzemy udział w imprezach charytatywnych, wspieramy akcje przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Zespół tworzy 5 grup: starsza – studenci i licealiści, absolwenci szkoły w Chludowie,  2 grupy młodsze – uczniowie szkół podstawowych z Chludowa, Suchego Lasu i Biedruska, grupa przedszkolna oraz „25+” tancerze bardzo dorośli, choć stawiający dopiero kroki w tańcu ludowym (dodajmy, że z ogromną radością, wdziękiem i …powodzeniem:)). Nową formacją przy Zespole jest też chór, Cantus Familiaris. – łącznie ok. 100 tancerzy i śpiewaków!

Prowadzimy również gimnastykę korekcyjną.

Funkcjonowanie Zespołu w dużej mierze możliwe jest dzięki naszym rodzicom. Biorą oni np. udział jako opiekunowie w warsztatach szkoleniowych, sami je najpierw organizując. Nie sposób właściwie wymienić rozmaitych form ich zaangażowania począwszy od dowożenia dzieci na koncerty, poprzez asystę w garderobie, nie mówiąc już o samej organizacji szycia i zakupu strojów czy przygotowanie wyjazdów zagranicznych.